A világ teázási szokásai: hat ország, hat különleges tradíció

Argentína: A Mate kultúrája
Argentínában a mate, pontosabban a „Yerba Mate” népszerűbb, mint a kávé. Ez az ital az őslakos guarani néptől ered, akik már az 5. században készítettek főzetet a mate növény leveleiből.
A mate-t gyógyhatásúnak tartották, és a leveleket gyakran csereeszközként is használták. Ma a mate-t hagyományosan vájt tökből, az úgynevezett „calabash”-ból isszák, egy speciális fémszívószállal, a „bombillával”, amely szűrőt tartalmaz, hogy a levelek ne kerüljenek az italba.
Anglia: a délutáni tea eleganciája
Az angolok teázási szokása a világon mindenhol ismert. A délutáni tea nemcsak egy ital, hanem társasági esemény is, amelyet szigorú szabályok öveznek.
Hagyományosan fekete teát készítenek előmelegített teáskannában, majd 90 °C-os vízzel öntik fel, hogy három-öt percig ázzon. Az angolok 98%-a tejjel fogyasztja teáját, és a tea környezetét – mint például az elegáns terítéket és finom porcelánt – szintén nagyra értékelik.
Kína: a tea bölcsője
Kína a világ legnagyobb teatermelője, és a teázás mindennapjaik szerves része. A legenda szerint i.e. 2737-ben Shennong császár fedezte fel a teát, amikor egy fa levelei belehullottak a forró vízbe. A kínai teázási szokások változatosak, és különböző típusú teákat különböző módon készítenek. Például a zöld teát 75-80 °C-os vízzel öntik le, hogy megőrizzék az ízeket, míg a fekete tea akár 95 °C-os vízzel is elkészíthető.
Japán: a matcha tea szertartása
A tea Japánban a 8. században terjedt el, amikor buddhista szerzetesek Kínából hozták magukkal. Később a Matcha, egy finom porrá őrölt zöld tea, vált a japán teázási kultúra központi elemévé.
A teaszertartás Japánban igazi filozófia, amely különleges eszközöket – például kerámia tálat (chawan), bambuszhabverőt (chasen) és adagoló spatulát (chashaku) – és precíz mozdulatokat igényel.
Marokkó: a mentatea rituáléja
Marokkóban a mentatea több mint egyszerű ital – a vendégszeretet és az összetartozás jelképe. A tea elkészítése és felszolgálása szigorú hagyományokat követ.
Gyakran látni, hogy a teát magasról öntik ki a poharakba, hogy levegőztessék, habosítsák, és kiemeljék aromáit. A mentatea szerves része a marokkói életnek, és fontos szerepet játszik a társas kapcsolatok ápolásában.
Törökország: a mindennapi fekete tea
Törökországban a tea, amelyet „çay”-nak hívnak, a leggyakrabban fogyasztott ital. A tea eredete a kínai „chá” szóra vezethető vissza. A török teát tulipán alakú üvegpoharakban tálalják, és gyakran kísérik börek nevű péksüteménnyel. A tea elkészítéséhez speciális dupla teáskannát használnak: az alsó részben vizet melegítenek, míg a felső részben a tealeveleket főzik.
A tea mint kulturális kapocs
A világ különböző részein a tea nemcsak egy ital, hanem egy életérzés, egy hagyomány, és sokszor a társas kapcsolatok alapja. Legyen szó az angolok elegáns délutáni teázásáról, a japán teaszertartás filozófiájáról, vagy a törökök mindennapi fekete teájáról, minden kultúra sajátos módon ünnepli a teát, amely így összeköti az embereket szerte a világon.